SM Resultat

Bilder av Tommi Rotonen   Bilder av Lasse Lindqvist (Facebook)


2013-06-29 Resultat; SM 2013 på Broken

Segling nr Slut-
Klass Båtnr Båtnamn Skeppare Klubb 1 2 3 4 5 6 7 8 Resultat
A22 257 Gazell Rolf Plåt Erixon Wisby SS 1 2 3 2 5 1 3 2 14
A22 373 Ida Joakim Rodebäck TRASS 4 3 4 1 2 4 2 1 17
A22 356 Cirdan Bengt Pettersson KBS 3 1 2 7 3 3 4 5 21
A22 326 Juana Henrik Janmark SSK 7 8 8 3 1 5 1 3 28
A22 255 Amorita Peder Dahlberg VKSK 2 7 1 5 7 6 5 4 30
A22 288 Paloma Torkel Sintorn SSK 8 6 6 4 4 2 6 7 35
A22 329 Titti Andreas Millde TRASS 10 4 5 8 6 8 DSQ 6 47
A22 349 Refuge Lars Nordlund Göta SS 6 5 7 9 DSQ 7 7 8 49
A22 377 Vitamin-C Carl Svedberg Mariefred BK 5 9 DSQ 10 9 9 8 9 59
A22 20 Royne Mattias Malmros SSK 9 11 10 DNF 8 10 9 10 67
A22 241 Cassandra Richard Jacobsson OXSS 11 10 9 6 DNS DNS DNS DNS 72

2013-06-29 Resultat; SM 2013 på Broken

Segling nr Slut-
Klass Båtnr Båtnamn Skeppare Klubb 1 2 3 4 5 6 7 8 Resultat
Rival 22 79 Nathalie Peter Fritz NYSS 2 1 2 1 2 DSQ 1 3 12
Rival 22 78 Sabina Fredrik Yngwe NQBK 1 3 3 2 1 1 2 6 13
Rival 22 3 Winny Per Sandberg NYSS 3 2 1 3 5 2 8 5 21
Rival 22 210 Cassis Stefan Jonsson WSSW 4 5 8 6 3 11 3 1 30
Rival 22 163 Tiger Tommy Svensson NYSS 8 10 6 4 6 7 4 2 37
Rival 22 191 Conqurent Kent Johansson NYSS 6 4 7 5 DSQ 8 7 4 41
Rival 22 194 Lowa Antero Aro VSSS 5 7 14 7 7 3 10 8 47
Rival 22 200 Älvan Jerk Back VBS 12 6 4 10 4 5 13 DNF 54
Rival 22 132 Ascot Stig Jehler NYSS 9 9 11 9 8 4 5 11 55
Rival 22 206 Sofi Peter Karlsson BSL DSQ 11 5 DSQ 9 6 6 7 60
Rival 22 86 Ametist Oscar Kowallek NYSS 10 12 9 DSQ 10 12 9 10 72
Rival 22 62 Elbrice IV Lennart Eriksson NYSS 11 8 10 11 11 10 12 12 73
Rival 22 159 Fideli Kai Högberg FBS 7 13 13 13 12 9 11 9 74
Rival 22 150 Slabang Ulrika Eriksson NYSS DSQ DSQ 12 8 13 DSQ 14 OCS 95
Rival 22 145 Notre Dame Mats Ahlgren NYSS 13 DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS 109

2013-06-29 Resultat Öppen klass;  2013 på Broken

Klass Båttyp Båtnr Båtnamn Skeppare Klubb SRS-tal Starttid Målgång Seglad tid Beräknad tid Placering
Öppen 50KK X Erna Henry Hultgren NYSS 1,15 11:00:00 13:12:30 02:12:30 02:32:22 1
Öppen SK30 163 Pani Jan Nystedt SSKF 1,19 11:00:00 13:11:53 02:11:53 02:36:56 2
Öppen SK55 48 Jarramas Dennis Wetterberg SSS 1,22 11:00:00 13:11:15 02:11:15 02:40:07 3
Öppen Mustang 10 Sally Kurt Rasmussen OXSS 1,066 11:00:00 13:33:02 02:33:02 02:43:08 4
Öppen SK30 223 Deidre Hans Samuelsson GYS 1,16 11:00:00 13:21:34 02:21:34 02:44:13 5
Öppen A22 238 Condor Eva Rodhén NYSS 1,14 11:00:00 13:27:14 02:27:14 02:47:51 6